zsu@helsinki

csütörtök, április 20, 2006

ha én főigazgató lennék...

Tegnap utóvizsgáztam az egyik tantárgyamból, mert a stockholmi túra miatt lemaradtam róla még márciusban. És olyat tapasztaltam az itteni rendszerben, amit mindenképpen érdemes megosztani Veletek, sőt követni is lehetne.
Itt ugyanis a vizsga mindenből az utolsó órán van, és utána az itteni Neptunban (fedőneve: WinhaWille) meglátod a jegyet, amit kapsz rá. Mivel nincsenek előadások, így van bőven hely, idő, alkalom, tanár az utolsó órás vizsgára. Ha viszont valami miatt lemaradsz, vagy nem sikerül, akkor egy évben négyszer van utóvizsgahét, vagy valami ilyesmi, ahol pótolhatod, vagy ismételheted a vizsgát. Erre fel kell jelentkezni egy nyomtatvány kitöltésével, és nincs létszámlimit. Az utóvizsgák mindig délután vannak fél 6-tól, így nem zavar bele az éppen aktuális iskolai időtöltésbe. Az utóvizsga időpontjában mindenki egy teremben írja a dolgozatát, de különböző tantárgyakból. Ezt meg úgy oldják meg, hogy belépéskor átadják az embernek a személyre szóló borítékját, amiben megtalálhatja a neki előkészített feladatokat. Olyan egyszerű, és szervezett, én nem is értem, hogy nálunk miért más a gyakorlat.
Éppen most szenvedek a külkeres vizsgajelentkezéssel, és engem még kevésbé izgat, mint azokat, akik dühösen írnak szitkokat a Neptunról iwiw-en vagy msn-en. Nem tudom, ki hogy van vele, én erre a rendszerre szavazok!

4 Comments:

  • At 12:08 de., Anonymous Névtelen said…

    Hát halihó.

    A helyzet az, hogy részeben egyetértek veled, részben nem; azért vagyok nehéz helyzetben, mert nincs belelátásom a neptunba ( legfeljebb elbeszélések alapján ), mivel itt Szegeden az ETR-t használjuk és azt kell mondjam, hogy az jóóó ( legalábbis jobb, mint a neptun... ). A dolog másik fele, hogy persze, jó lenne, ha mindig mindenből átmenne az ember, de...: gondold el, így is mindenki elvégzi az egyetemet (aki szeretné persze), csak idő kérdése; viszont azután ott állnak a diplomájukkal munka nélkül - ha az történne, hogy pl. a 100 fős évfolyamból 90 végez idő szerint ( és nem 40 vagy 50 ); hát nem tudom...egyébként nálunk a vizsgák nagy része már csak szóban van, írásbeli csak akkor, ha nagyon muszály. Utolsó órás vizsga meg nálunk azért is lenne problémás jónéhány tárgyból, mert a félév alatt kb. a felét adják le ( ami azért nem kevés így sem ) - szóval utána kell menni, viszont azért ahhoz idő kell...Az ötlet jó ( bár vannak fenntartásaim ), és gondolom sok szakon meg is lehetne valósítani, de azért nem mindenhol. Arról pedig főleg nem szabad elfeledkezni, hogy egészen addig, amíg el nem kezdtük átvenni a nyugati képzésrendszereket, addig Magyarország felsőfokú képzésben elég elismert helyen volt világviszonylatban is - félek hogy ez csak egyre rosszabb lesz...de ebbe most nem igazán szeretnék belemenni...Na asszem ennyi...minden jót!

     
  • At 10:24 de., Blogger ...zsu... said…

    Nos, Balázs, akkor én még mindig kötekedem...Itt sem megy át mindenki mindenből elsőre, de az utóvizsgák rendszere könnyebben átlátható. És azzal sem értek egyet, hogy nem adják le a tananyagot. Itt egész évben dolgozni kell, eddig is többet prezentáltam itt, mint 3 év alatt a Külkeren, csomó beadandó van. Így a vizsga azért már nem olyan nehéz, ráadásul kényelmesebb is, hogy nincs vizsgaidőszak.
    Neked is minden jót! :)

     
  • At 4:40 du., Anonymous Névtelen said…

    Halihó!

    Ne érts félre, nem azt akartam mondani, hogy ott biztos tök könnyű minden és nem is csináltok semmit - hiszen erről írsz nap mint nap! És tényleg biztos sokkal kényelmesebb - néha azt gondolom bár nálunk is ilyen lenne; ehelyett reggel 8tól (néha 7től) este 7ig bent vagyok a suliban - előadásokra jó bejárni, különben nem fogom tudni rendesen az anyagot(mi kell, mi nem; milyen plusz dolog kell...); a nap második fele pedig a laborokbeli gyakorlatra megy el (van olyan gyakorlat, ami 5 órás; savakkal, mérgekkel stb.-ez tényleg nem túlzás...). Aztán ott vannak a tömbösített órák: péntek, szombat. Ráadásul ebben az évben mindenkinek el kellett döntenie, hogy merrefelé fog szakosodni - és ez bizony azzal jár, hogy mindezek mellett a szakdolgozathoz is el kell kezdeni a kutatásokat...Utána persze jön a vizsgaidőszak, többnyire szóban, mert már viszonylag kevesen vagyunk...A vizsgákkal nincs semmi gond: feljelentkezik az ember, és elmegy. Ha nem sikerül, akkor feljelentkezik egy következő időpontra. Ennyi. Egyébként szerintem olyan túl nagy különbség nincs a két rendszer között - ott az utolsó óra az első vizsgaidőpont. Jó lenne, ha nálunk is így lenne, de ez teljesen kivitelezhetetlen: annyi tudást képtelenség a fejünkbe bezsúfolni, hogy az utolsó hét minden óráján legalább egy 2es dolgozatot tudjunk írni...tényleg baromi sokmindent kell tudni (bár gondolom nektek is)...Egyébként jópár tárgyból van évközi ZH, ami legalább azt próbálja elősegíteni, hogy évközben is tanuljunk és ha eljön a vizsgára készülés ideje, könnyebb legyen emlékezni. Szóval szerintem jó lenne, de nem valósítható meg mindenhol...Nem kötekedni akarok vagy ilyesmi, csak elmondom én miben élek nap mint nap. És hogy hogy látom a dolgokat innen...

     
  • At 6:12 du., Blogger ...zsu... said…

    Nyugi, én sem kötekedni akarok, csak nekem a Külker után ez a félév csupa meglepetés, és rácsodálkozás, hogy jééé, így is lehet?! Az egész olyan egyszerűnek és jól szervezettnek látszik, bár lehet, hogy akik ebben élnek, azoknak sokkal nehezebb, mint a laza cserediákoknak. Mindenesetre jól választottam a tárgyaimat, és pont eleget is belőlük, így tanulok is, de mégsem szakadok bele. Igazság szerint éppen elég lesz visszamenni a Külkerre, és ott mindent bepótolni, mert a híresztelésekkel ellentétben nem fogadnak el semmit. Sajnos...

     

Megjegyzés küldése

<< Home